Gr. VI Zadanie nr 48

„JAK ZADZIWIĆ PRZEDSZKOLAKA TYM CO PŁYWA, TONIE, LATA” – 02.06.2020 r.

Cele główne:
• Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz wnioskowania w oparciu o przeprowadzone eksperymenty i doświadczenia,
• Rozwijanie funkcji informacyjnej języka (wyjaśnienie, formułowanie wniosków).

„KŁÓTNIA BALONÓW” – eksperyment
Wprowadzenie:
Czy jest jakaś osoba, której za bardzo nie lubisz? Jeśli jest ktoś taki, z kim nie lubisz się bawić, to wolisz go unikać, prawda? A czy wiedziałeś, że są też baloniki, które wzajemnie nie mogą się znieść?

Potrzebne materiały: nożyczki, wełniany szal, sznurek, dwa baloniki, flamastry.

Przebieg:
1. Odetnij dłuższy kawałek sznurka.
2. Żeby wszystko wyglądało zabawniej możesz namalować na balonikach kapryśne twarze.
3. Zawiąż jeden balon jednym końcem sznurka, a drugi drugim.
4. A teraz możesz balonom natrzeć uszu w dosłownym tego słowa znaczeniu. Weź wełniany szal i mocno nim potrzyj oba baloniki. Zwróć uwagę na to, aby pocierać nim od niepomalowanej strony, w przeciwnym razie balonowe twarze rozmażą się. Gdy będziesz trzymał oba baloniki na sznurku bardzo blisko siebie „zatańczą dziki taniec”

Co takiego się dzieje?
Balony w żadnym razie nie pozostaną spokojne obok siebie.

Bibliografia:
Kerstin Landwehr, 111 niezwykłych eksperymentów, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2009.

Jeżeli odebrali Państwo karty pracy z przedszkola to dzieci wykonują dziś zadanie na str. 17, „Pięciolatek. Tropiciele” cz. 4.