Biedroneczki z nakrętek

Dziś zachęcamy dzieci do rozwiązania krótkiej zagadki:

Ma kubraczek czerwony W czarne kropki ustrojony. Wiosną budzi się do słonka. Czy już wiecie? To…

Poproście dzieci, by opisały Wam jak ona wygląda. Zwróćcie uwagę na fakt, iż jest ona owadem (ma m.in. skrzydełka, dzięki którym potrafi latać). Zapytajcie o to, gdzie można ją spotkać.

A teraz zachęcamy do ciekawej zabawy matematycznej.

Biedronki z nakrętek poszukujące swoich listków. To zabawa, która rozwija umiejętności liczenia, rozwiązywania prostych zadań matematycznych, a także kształci pamięć.. nie tylko dzieci 🙂

MATERIAŁY I PRZYBORY:

• 10 czerwonych nakrętek [w naszym przypadku nakrętki po mleku]
  • papier w kolorze czarnym, zielonym i białym
  • nożyczki
  • klej, np. Magic
  • dziurkacz
  • czarny i zielony marker ze ściętą końcówką

WYKONANIE:

1. Z czarnej kartki wycinamy 5 lub więcej pyszczków biedronek i naklejamy je na nakrętki.

2. Z resztek kartki wycinamy dziurkaczem odpowiednią liczbę kropeczek do naklejenia na nakrętki tak, by każda z biedronek miała na plecach kropki w ilości od 1 do 5 lub więcej sztuk.

3. Z białego papieru robimy dziurkaczem po dwie kropki, tak aby zrobić biedroneczkom oczy- naklejamy je oczywiście na pyszczki.

4. Czarnym markerem malujemy źrenice oraz czułki biedronkom.

5. Na zielonym papierze zapisujemy duże cyfry od 1 do 5 lub więcej. Wycinamy cyfry nadając im kształt liści. Zielonym markerem robimy w każdym listku obwódkę.

Biedronkami możemy się bawić na kilka sposobów:

– Dziecko licząc kropki dobiera biedronkę do właściwej liczby zapisanej na listku.

– Układamy biedronki w ciągi od najmniejszej liczby kropek do największej i odwrotnie.

– Układając dla dziecka zagadki:
Jeśli mam biedronkę z 3 następnie z 4 kropkami, to jaka będzie kolejna?
Jaka biedronka będzie między nr 2 a 4?
Jeśli biedronka zgubiła jedną kropkę, to jaki będzie miała numerek?
Jakie biedronki mogą zamieszkać na listku nr 5 tak, by zgadzała się liczba listka z ilością kropek na grzbietach biedronek?

– A jak już zmęczą się nasze pociechy myśleniem to znak, że czas na gimnastykę! Prosimy dziecko, aby zaniosło biedronkę nr 3 do łazienki i położyło ją na pralce, biedronkę nr 2 zaniosło do swojego pokoju na łóżko, biedronkę nr 4 włożyło tacie do kieszeni kurtki 😉

Jak wszystkie biedroneczki znalazły już swoje miejsce to teraz pora, by to Rodzice trochę pogimnastykowali swoją pamięć. „Przynieś biedronkę nr 1, która jest… w wannie” itd 😉

Oczywiście jeśli nie macie w/w materiałów takie biedronki można wykonać np. z samego papieru. Można też wydrukować poniższą kartę pracy, która również zachęci dziecko do doskonalenia umiejętności sprawnego przeliczania oraz wycinania 😉

Miłej zabawy!!