Gr. VI Zadanie nr 13

Gr. VI Zadanie nr 13

„Zapominalska kurka” – opowiadanie matematyczne – 8.04.2020 r.

Cele: doskonalenie umiejętności dodawania, liczenia oraz koncentracji uwagi i pamięci.

Dziecko otrzymuje dziesięć sylwet jaj wyciętych z papieru. Rodzic opowiada historię o zapominalskiej kurce, manipulując sylwetami przyczepionymi do patyczków. Dziecko uważnie słucha i za każdym razem, gdy kurka z opowiadania odnajdzie swoje jajko/jajka, układa przed sobą odpowiednią liczbę sylwet. Na koniec przelicza sylwety jaj. Rodzic może zadawać pytania, aby sprawdzić, ile dziecko zapamiętało, np. Ile jajek kurka znalazła w stogu siana? Gdzie kurka znalazła pierwsze jajko? Kto jej powiedział, że jajka są schowane w traktorze?

Zapominalska kurka (Jolanta Siuda-Lendzion)
Zbliżały się Święta Wielkanocne. Kurkę Zapominalską różne zwierzęta prosiły o jajka na pisanki. Martwiła się kura bardzo i gdakała: „Jak ja tyle jaj znieść zdołam? Ko, ko, ko, już wiem – kilka jaj pochowam, a gdy czas przyjdzie, jaja komu trzeba dam”. Kurka chciała bardzo dobrze ukryć swoje jaja, doskonale bowiem wiedziała, że gospodyni wszystkie jaja jej zabierze. Jak pomyślała, tak zrobiła. Skrzętnie wszystkie jajka pochowała, a potem… o nich zapomniała! Czas świąt się zbliża, a kura jajek znaleźć nie może. Biega po podwórku i gdacze. „Przecież gdzieś te jajka są, znaleźć je tylko muszę! Na to gąska gęga do niej: „gę, gę, gę, jedno jajko, do dużego wiadra wrzuciłaś”. Faktycznie – jest! Kurka dalej po podwórku biega, spotyka konika. „Koniku, koniku – pyta – czy jajek moich nie widziałeś?” „I-ha-ha” – rży koń. „Nie pamiętasz? Jajka w moim sianku schowałaś”. Kurka biegnie szybko do stogu siana. Szuka, szuka, grzebie nóżkami, by w sianku jajka znaleźć i choć to nie igła, to i tak musi się natrudzić. W końcu się udaje, aż trzy jajka były w stogu schowane! Kurka szuka dalej. Spotyka krowę. „Czego szukasz, kurko droga?” – pyta uprzejmie Mućka. „Szukam jajek, wcześniej je pochowałam, a teraz zapomniałam gdzie”. „Muuu…” – woła krówka. – „Zapominalska kurko, nie pamiętasz, a ja widziałam w zeszłym tygodniu, jak dwa jajka chowałaś w starym traktorze gospodarza. Biegnij tam czym prędzej, może jeszcze tam są”. Kurka biegnie do traktora. Są dwa jajka! Wracając, widzi kózkę, która ochoczo skubie trawę. Kózka meczy: „Mee, mee, mee, kurko droga, tam pod krzaczkiem, jedno jajko widziałam, czy to nie twoje?”. Rzeczywiście, kurka już pamięta, pod krzaczkiem jedno jajko schowała. O, jest! Kurka już nie ma siły. To szukanie i bieganie jest bardzo męczące. Ale ma przeczucie, że jeszcze gdzieś są pochowane jajka. Wtem łagodna owieczka podchodzi do niej. „Kurko, sprawdź w starym koszyku” – beczy. Kurka patrzy, a tam jeszcze dwa jajka są. Zmęczona siada na grzędzie