Szukamy Wiosny – zabawy ruchowe

DRODZY RODZICE!

Dzisiaj mamy dla Was propozycje zabaw bieżnych, które mają na celu kształtowanie partii mięśniowych odpowiadających za ruch. Na początku zabawa z wykorzystaniem postaci Krasnala. Możemy przy tym posłużyć się maskotką (marionetką) krasnala jeśli taką posiadamy w domu 🙂

Wszystkie polecenia przekazujemy dzieciom poprzez „pacynkę”. Dzieci uwielbiają, kiedy przenosimy role narratora na jakąś wymyśloną i zobrazowaną postać 😉 Jeśli nie mamy zabawki krasnala, a mamy w domu drukarkę, możemy szybko wydrukować jakąś postać, wyciąć i przykleić ją np. do patyczka od szaszłyków lub do słomki. Tak więc dzisiaj to Wy – Rodzice zamieniacie się w Krasnale i opowiadacie swoim dzieciakom w jaki sposób przygotowywaliście się na nadejście Wiosny 🙂 Teraz kolej na Kreciki, aby i one dobrze przygotowały się  do Wiosny 🙂

„Przekopujemy ziemię” – opowieść ruchowa. Zabawa kształtująca duże grupy mięśniowe.

  1. Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać – dzieci naśladują ruchem ciała kopanie ziemi łopatą (skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopania i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem).
  2. Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać – dzieci naśladują ruchem ciała kopanie ziemi łopatą (skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopania i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem).
  3. Do krasnala przybiegł zajączek – zabawa z elementami czworakowania – dzieci naśladują skoki zajączków (całe dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk).
  4. Odpoczynek – siad skrzyżny – zajączki nasłuchują czy nikt nie wchodzi do ogródka.
  5. Krasnal postanowił dalej szukać wiosny. Przed sobą ujrzał rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg więc musiał poszukać kładki – zabawa z elementami równowagi – dzieci przechodzą przez ławeczkę (może tu posłużyć wszystko co mamy pod ręką, a kojarzy nam się z kładką, np. jakaś deska, krzesła, poduszki).
  6. Zabawa z elementami skoku „Kamienie na ścieżce” – dzieci przeskakują obunóż przez przeszkody leżące na podłodze (rozrzucone klocki, małe pluszaki).
  7. Zabawa z elementami rzutu „Kamyki do wody”.  Na sygnał słowny dzieci wrzucają „kamienie” do kosza – ustawiają się w nieznacznej odległości i ćwiczą rzuty do celu.
  8. Łapanie motyli” – zabawa bieżna. Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywitać, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić. Dzieci biegają w różnych kierunkach „za motylem”. Na hasło „Hop” wyskok w górę – próba złapania motyla, lądowanie i przysiad.

Na zakończenie zabawy możemy z dziećmi zatańczyć 🙂

Krasnal spotyka Panią Wiosnę – proponujemy zabawę taneczną do piosenki „Maszeruje Wiosna” – utrwalanie słów poznanej piosenki poprzez taniec.

Z towarzyszeniem wesołej muzyki tańczą same ręce, same nogi, tańczy noga, tańczy całe ciało.