Wiosenne zabawy matematyczne

Przygotujemy wcześniej: papierowe duże liście i biedronki, kopertę.

W kopercie są papierowe duże liście i biedronki. Dziecko odlicza dla siebie 6 biedronek i kładzie przed sobą. Rodzic układa zadania a dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów.

• Nad łąką fruwały trzy biedronki (układają trzy biedronki). Potem przyfrunęła jeszcze jedna (dosuwają jedną biedronkę). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką?
  • Nad łąką fruwało sześć biedronek (układają sześć biedronek). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy biedronki). Ile biedronek pozostało?

To są tylko przykładowe zadania. Układamy według własnego pomysłu. Przeciętnie dzieci potrafią przeliczać w zakresie 10 na konkretach. Jeśli wyczujemy trudność zaniżamy przeliczanie w zakresie do 5. Jeśli dziecko dobrze sobie radzi podnosimy trudność.