Propozycje zabaw w domu

Proponujemy również kilka gotowych zabaw, które nie będą aż nadto wymagające a na pewno przyniosą wszystkim sporo radości!

Berek: Kury i Koguty

Do tego berka wystarczą 3 osoby. Na środku kładziemy linę oraz wyznaczamy dwie liny na krańcach pola do zabawy. To będą grzędy. Po jednej stronie stoją „Kury”, po drugiej „Koguty”. Obydwie drużyny są bezpieczne tylko na swoich grzędach, jednak śmiało podchodzą do środkowej odgradzającej liny, ponieważ… kiedy prowadzący powie: „Kury”! Wówczas „Kury” gonią „Koguty”, do momentu, aż „Koguty” przeskoczą za linię grzędy. Nagle prowadzący krzyczy: „Koguty!”, teraz „Kury” uciekają, na swoją grzędę. Złapany ptak, przechodzi do przeciwnej drużyny. Aby pomóc dzieciom, możemy wspomóc ich kolorowymi szarfami, aby wiedziały kto swój, a kto wróg. Kiedy w zabawie bierze udział dwoje dzieci + prowadzący, wówczas ganiają się, aż do złapania.

Teraz udamy się do świata Pinokia

Zabawa nazywa się „Marionetki”. Dwoje dzieci lub dziecko z dorosłym, ustalają kto będzie „Marionetką”, a kto „Lalkarzem”. „Marionetka” ma do rąk i nóg przywiązane liny lub skakanki. Lalkarz pociąga za te liny tak, aby Marionetka się poruszała, np. szła, kłaniała się, usiadła, pokonała slalom.

Zabawa plastyczna z przymrużeniem oka

Przybory: rolki po papierze toaletowym, przybory do ozdabiania, klej, taśma dwustronna, sznurek lub wstążka.

Wykonanie: Dzieci ozdabiają obydwie rolki, sklejamy je, formułując lornetkę i umieszczamy na wstążce, tak aby mogły nosić je na szyi. Wstążka powinna być gruba i krótka, aby nie okręcała się dzieciom wokół szyi. Lornetki mogą przydać się w Dżungli, na Dzikim Zachodzie, czy podczas wyprawy Piratów do wyglądania przez okno czy podczas spaceru w lesie.

Eksperyment: Zimno-ciepło

Każde dziecko ma przed sobą 3 miski: z wodą zimną, letnią i bardzo ciepłą. Dziecko wkłada jedną rękę do zimnej wody, a drugą do bardzo ciepłej na kilka sekund. Następnie obie ręce wkłada do środkowej miski z letnią wodą. Jakie wrażenia? Ręka, która była w wodzie gorącej, będzie czuła, że woda jest zimna, a ręka z wody zimnej, odbierze letnią wodę jako bardzo ciepłą. Dlatego przyjemniej nam będzie, jeśli przed kąpielą w basenie weźmiemy chłodny prysznic.

Są to tylko propozycje umilenia czasu. Zachęcamy do zabaw z dziećmi. W internecie jest wiele propozycji aktywnie spędzonego czasu z dzieckiem. Można z nich korzystać albo samemu wymyślić jakąś zabawę. Proponujemy także rozmowy z dziećmi – dowiecie się w co chcą się bawić Wasze dzieci i czym aktualnie się interesują 😉

Pozdrawiamy i zachęcamy do zabawy

Panie od Krecików 🙂

* Pomysły zabaw zaczerpnięte od „Pomysły na Animacje”